Mediace

Mediace CZ
Vítejte na komunitním portálu a oborovém katalogu

Konflikty v rodinné firmě a možnosti jejich řešení

V zahraničí je naprosto běžné si k plánování budoucnosti a nastavení pravidel přizvat nestranného mediátora, poradce. Není výjimkou, že k mediaci zúčastnění přistupují ve svých "zákopech" a s odtažitým postojem, bez nadějí na úspěch a následně jsou překvapeni, že lze dosáhnout řešení, aniž by ztratili tvář.

Konflikty v rodinné firmě a možnosti jejich řešení

Mediácia – metóda alebo profesia (AMS)

Cieľom konferencie je predstaviť mediáciu ako metódu alebo profesiu, kde sa otvára priestor na uplatnene mimosúdneho riešenia sporov z rôznych aspektov.

Mediácia – metóda alebo profesia (AMS)

Jak zlepšit situaci samoživitelů? Odpovědi Asociace neúplných rodin

... např. u vymáhání výživného lze úspěšně řešit mimosoudní formou, nejčastěji mediací. Konzultace nebo formální upozornění totiž mnohdy stačí k tomu, aby dlužník začal výživné opět platit. Mediační služby s sebou však nesou značné náklady, a proto by byla vhodným řešením spoluúčast státu na jejich financování.

Jak zlepšit situaci samoživitelů? Odpovědi Asociace neúplných rodin

Věcný záměr k novému civilnímu řádu soudnímu

Co je ohledně úpravy mediace v občanském právu procesním navrhováno a z jakých důvodů? „Na rozdíl od současného § 100 odst. 2 OSŘ se ponechává na vůli stran, jestli chtějí jeho pomoci využít. Nařízená povinná mediace, s níž je spojeno přerušení řízení bez ohledu na vůli stran, odporuje dobrovolné povaze tohoto alternativního způsobu řešení sporů.”

Věcný záměr k novému civilnímu řádu soudnímu

Podvečer s mediací (AMČR)

Stojí mediátor a advokát při mediaci vedle sebe nebo proti sobě? Mediace je alternativa, jak řešit spor mimo soudní síň, a jestli účast advokátů pomůže najít řešení sporu, je to vždy k prospěchu samotných účastníků - těch, kteří mají těžkost, a mediátoři i advokáti jsou tady pro to, aby jim pomohli.

Podvečer s mediací (AMČR)

Ekvádor: mediace s Británií ohledně Assange selhala

Ministryně zahraničí sdělila, že Ekvádor doufal v dohosu s Británií o Assangeovi, který se ukryl na velvyslanectví, aby se vyhnul odletu do Švédska, kde by čelil obvinění z trestných sexuální povahy, které popřel. "Mediace nebyla prospěšná, protože aby byla úsěšná, jsou potřebné dvě strany. Ekvádor je připraven jednat, ale druhá strana není."

Ekvádor: mediace s Británií ohledně Assange selhala

Katar vítá iniciativu Kuvajtu jako mediátora

Na tiskové konferenci, která se konala v Ženevě, oficiální mluvčí ministerstva zahraničí Kataru sdělila, že jediný způsob, jak řešt krizi v Kataru vede přes mediaci Kuvajtem a zdůraznila, že Katar vítá a respektuje pozitivní a aktivní úlohu emíra státu Kuvajt.

Katar vítá iniciativu Kuvajtu jako mediátora

Rozhovor s Robinem Brzobohatým

Robin Brzobohatý – zakladatel Mediačního Centra Olomouc a zkušební komisař Ministerstva Spravedlnosti ČR pro zkoušku mediátora podle zákona 202/2012 Sb. o mediaci. V rozhovoru nám přiblíží specifika rodinné mediace, a zvláště té s přeshraničním prvkem, jelikož působí jako vedoucí mediačního programu na Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně.

Rozhovor s Robinem Brzobohatým

Problematické aspekty právní úpravy v občanském soudním řádu a v zákoně o zvláštních řízeních soudních

V právní úpravě mediace v České republice existuje dvojí úprava mediace, která je způsobena odlišným zakotvením v občanském soudním řádu a zákoně o zvláštních řízeních soudních.

Problematické aspekty právní úpravy v občanském soudním řádu a v zákoně o zvláštních řízeních soudních

Archiv aktualit Archiv článků Archiv rozhovorů

Kde jsme teď?

Vítáme Vás na portálu www.mediace.cz, který je komunitním portálem pro mediátory a všechny, kdo se o mediaci zajímají, nebo chtějí mediačních služeb využít.

Hledáte-li mediátora, poradíme Vám jak na to v záložce Jak vybrat mediátora.

Konkrétní osobu pak najdete pod záložkou Katalog mediátorů. Vybírat můžete podle

  • místa působení,
  • specializace (oborového zaměření),
  • jazykové vybavenosti,
  • zápisu do seznamu mediátorů ve smyslu zákona o mediaci.

Hledáte-li mediátora pro oblast trestní justice, poradíme Vám v záložce Probační a mediační služba.

Pokud si kladete otázky o tom, co to mediace je, jak probíhá, jaká je pravděpodobnost její úspěšnosti, či jak si ji zakotvit ve smlouvě, klikněte na Časté dotazy.

Jste-li mediátor a hledáte prostředí pro prezentaci svých služeb, je Vám k dispozici registrační formulář pod záložkou Vložit.

Pokud byste se rádi dozvěděli, co je ve světě mediace nového, nahlédněte do záložky Aktuality. Naleznete zde všechny aktuální informace, které se týkají české i světové mediační scény (konference, legislativní novinky atd.).

Kam míříme?

V mediaci vidíme budoucnost a proto chceme:

  • Přispívat ke snazší orientaci na mediačním trhu.
  • Prezentovat 50 ověřených mediátorů s nejvyšší odborností.
  • Propojovat mediátory mezi sebou ke sdílení dobré praxe.
  • Poskytovat prostor pro odbornou debatu o mediaci v České republice, a jejím budoucím směřování.
  • a neposlední řadě … vydávat e-časopis MEDIACE.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat nebo máte námět na zlepšení či zdokonalení portálu, kontaktujte nás.

Tento web spolupracuje s nadačním fondem Český mediátor a s profesním odborným portálem Epravo.cz.